Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Internet jest nieodłączną częścią naszego życia. Znacznie ułatwia nam to komunikację i wymianę danych. Stanowi bardzo ważne źródło wiadomości i informacji. Wiele osób nie wyobraża sobie świata bez dostępu do sieci. Jednak niesie też za sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw.

W internecie jest mnóstwo osób, które chce wykraść nasze dane. Trzeba mieć się ciągle na baczności. Jednak jak przeciętny użytkownik może ustrzec się przed atakami hakerów czyhających na jego dane? Powstają w tym celu specjalistyczne oprogramowania, które skupiają się na ochronie użytkownika przed niechcianymi aktywnościami z sieci.

Oprogramowanie na komputer

Wiele ataków może mieć miejsce na naszym komputerze. Ściągnąć z sieci wirusa nie jest trudno. Hakerzy próbują nam je wcisnąć w przeróżnej postaci, często podszywając się pod inne programy. Takie wirusy są jednym z najczęstszych sposobów kradzieży naszych danych. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto zainstalować program antywirusowy, który będzie na bieżąco sprawdzał nasz system pod względem niechcianego oprogramowania.

Kolejną skuteczną metodą jest używanie VPN. Jest to metoda przesyłu danych, która znacznie utrudnia przechwycenie przesyłanych przez nas danych. Nie pozwala również serwerowi na rozpoznanie naszego adresu IP, lokalizacji itp. Na internecie jest mnóstwo programów, które do tego służą. Istnieją też wtyczki do przeglądarki, które spełniają podobną rolę. Dodatkowo, ciekawą funkcją owych programów jest możliwość zamaskowania przed lokalną siecią używanych przez nas stron. W uproszczeniu oznacza to tyle, że jeżeli w pracy lub szkole mamy zablokowanego Facebooka, to VPN pozwoli nam ominąć tą blokadę.

Zaufane serwery

Ważną rzeczą jest również zwracanie uwagi na to, czy połączenie z serwerem jest szyfrowane. Najłatwiej sprawdzić to, poprzez adres strony. Jeżeli na początku zawierza „https://”, oznacza to, że połączenie jest zabezpieczone. Gdy na początku znajduje się „http://”, to na takie połączenie należy uważać. Na takich stronach nie należy podawać żadnych ważnych danych, a przy rejestracji należy użyć innego hasła, niż te używane na przykład do maila lub konta bankowego. Najlepiej wszędzie mieć inne hasło, jednak jeżeli nie chce nam się zapamiętywać dziesiątek haseł, to można ograniczyć się do osobnych haseł do ważnych kont.

Kolejnym ryzykiem jest możliwość zalogowania się na fałszywe strony. Częstym sposobem przechwycenia hasła jest zalogowanie się na przykład na facebooka poprzez link wysłany przez kogoś. Często zamiast prowadzić do oryginalnej strony facebooka, prowadzi on do jej identycznej kopii, która ma na celu zdobyć nasze hasło. Dlatego przed zalogowaniem się przez link wysłany przez kogoś innego należy sprawdzić czy link się zgadza (np. Faceb00k.com – Facebook.com), oraz czy zawiera wcześniej wspomniany przedrostek „https://”.

My sami

Najczęstszą metodą zdobycia naszych haseł, jesteśmy my sami. Częstymi metodami jest podawanie się za administratora/moderatora, który potrzebuje naszego hasła i prosi nas o podanie go, co jest oczywiście oszustwem. Także należy uważać na to co pobieramy z internetu, oraz na to odbieramy na e-mailu. Czasami wirus potrafi kryć się nawet w pozornie zwykłym pliku WORD-a. W internecie zawsze trzeba uważać na przesyłane przez nas treści oraz dane. Zawsze trzeba mieć się na baczności.

Bookero.plSprawdź sposób na szybką rezerwację – skorzystaj z systemu rezerwacji internetowej Bookero. Dowiedz się więcej.

 

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *