Jakie są rodzaje wkładów kominkowych?

Kominek to nadal chętnie wybierany element dekoracji wnętrz. Producenci kominków starają się przygotowywać coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym kominek może pojawić się już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w blokach czy biurowcach. Chcąc przygotować w swoim wnętrzu kominek musimy podjąć kilka istotnych decyzji, które wpływać będą na jego późniejsze użytkowanie. Dlatego postaramy się w tym wpisie zwrócić uwagę na jeden z tych istotnych elementów, jeśli chodzi o przygotowanie kominka a więc wkład kominkowy.

Wkład kominkowy – istotny element każdej instalacji

Jeśli planujemy instalację kominka powinniśmy przemyśleć sobie podejmowaną decyzję zwracając uwagę na to, by kominek był jak najlepiej dopasowany do potrzeb i planowanego użytkowania. To właśnie dzięki dobremu wyborowi możemy oczekiwać, że kominek będzie nam dobrze służył przez wiele lat. Tym elementem, który istotnie wpływa na funkcjonalność kominka jest wkład, dlatego postaramy się poniżej przedstawić te najbardziej popularne obecnie wkłady kominkowe. Na decyzję o wyborze wkładu kominkowego będzie wpływać przede wszystkim  to czy kominek ma mieć jedynie funkcję dekoracyjną czy uzyskiwane ciepło będzie istotnym dla domu źródłem ogrzewania. Do wyboru obecnie mamy następujące typy kominków:

Kominek DGP – Dystrybucja gorącego powietrza

To jedno z najbardziej popularnych obecnie rozwiązań. Zabudowany wkład kominkowy ogrzewa powietrze, które następnie dzięki naturalnym ruchom przez systemy nadmuchowe wydostaje się do różnych miejsc w domu. Chłodne powietrze pobierane jest przez kominek pod obudową, ogrzewa się przy korpusie i unosi do okapu, przez który dzięki specjalnym przewodom trafia do domu. W przypadku kominka powietrznego transport powietrza może być wynikiem naturalnych sił wyporu bądź też jest wspierany przez specjalną turbinę.

Pod adresem www.szalonymax.pl znajdziesz m.in. piece z płaszczem wodnym, meble warsztatowe i wiele innych!

http://www.szalonymax.pl/

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z tak zwanym płaszczem wodnym to rozwiązanie, które z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie. Przygotowany jest tam wkład, który zawiera wymiennik ciepła odpowiadający za podgrzanie wody. Tego typu system jest podobny do kotła grzewczego. Następuje bowiem pogrzanie wody, która krąży w instalacji i odpowiada za rozgrzewanie grzejników znajdujących się w pomieszczeniu. tego typu instalacje wykorzystywane są chętnie równolegle z innymi źródłami ciepła jak kocioł czy pompa ciepła. Kominek z płaszczem wodnym może być z powodzeniem jako element odpowiadający za podgrzewanie wody użytkowej. Jako element odpowiadający za ogrzewanie domu kominek z płaszczem wodnym sprawdza się lepiej niż kominek powietrzny. Jeśli chcemy wykorzystywać kominek do ogrzewania wnętrz musimy zwrócić szczególną uwagę na moc urządzenia.

Kominek gazowy

Kominek gazowy to rozwiązanie, które sprawdza się w momencie, gdy kominek ma jedynie od czasu do czasu odpowiadać za dogrzewanie pomieszczeń. To rozwiązanie jest nowoczesne, eleganckie i komfortowe w użytku. Wkład gazowy nie wymaga gromadzenia opału czy czyszczenia szyb. Nie powstaje w trakcie użytkowania popiół ani pył. Wkłady są lekkie, wygodne w użyciu, zasilane gazem ziemnym, gazem z butli, LPG.

Written by Redaktor

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *