W jaki sposób samodzielnie pomalować meble?

Dobrym pomysłem na odnowienie starych, zakurzonych mebli jest ich pomalowanie. Warto jednak właściwie się do tego przygotować. Poniżej znajdziecie wskazówki na co zwrócić uwagę przed, a także podczas malowania mebli.

Odnawianie starych mebli w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Coraz częściej decydujemy się na odmalowywanie starych szafek, komód czy stołów, nadając im całkiem nowego charakteru. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do samodzielnego odnawiania powinniśmy poznać kilka ważnych zasad, aby uzyskać oczekiwany efekt. Przede wszystkim zwróćmy uwagę z jakiego materiału wykonany jest dany mebel, a dopiero potem przejdźmy do wyboru farby, jaką go pomalujemy.

Obecnie istnieje spory wybór farb przeznaczonych do tego celu. Warto zatem dowiedzieć się na co powinniśmy się zdecydować oraz zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać. Zanim jednak przystąpimy do malowania warto pamiętać o kilku istotnych krokach.

Przed malowaniem

Przed rozpoczęciem malowania powinniśmy rozkręcić mebel na możliwie małe fragmenty. Chodzi głównie o fronty, uchwyty, zawiasy czy blaty. To zdecydowanie ułatwi nam malowanie trudno dostępnych miejsc.

Kolejnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie mebla z wszelkich zabrudzeń oraz kurzu. Pamiętaj jednak o tym, by używać odpowiednich środków czyszczących oraz o tym, by nie przemoczyć zbytnio powierzchni drewna.

Sprawdź stronę Radius Centrum – meble Warszawa do różnych pomieszczeń

Ważne jest również to by powierzchnia była odpowiednio gładka. Jeśli znajduje się na niej farba lub różnego rodzaju nierówności postarajmy się je odpowiednio wyszlifować. To znacznie ułatwi malowanie, a poza tym uzyskamy lepszy efekt. Po takiej czynności pamiętaj o dokładnym pozbyciu się kurzu oraz pyłu.

Jaką farbę wybrać?

Jednym z rodzajów jest farba akrylowa, która jest najtańsza i najbardziej popularna. Należy rozcieńczyć ją z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie przejść do malowania. Jeśli chcesz by powierzchnia była pomalowana niejednorodnie wybierz pędzel, w przeciwnym razie – specjalnej wielkości wałek. Jeśli chodzi o ilość warstw to wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy oraz od wybranego koloru. Najkorzystniej będzie położyć trzy warstwy.

Innym typem są farby alkidowe, które działają podobnie jak akrylowe. Jednak w przeciwieństwie do nich znacznie wolniej schną, dlatego należy uważać podczas nakładania kolejnych warstw. Oprócz tego, ze względu na swoje chemiczne właściwości nie powinniśmy kłaść więcej niż dwóch warstw tego typu farby.

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. farby kredowe. Są gęste i służą one głównie do uzyskiwania efektu ,,postarzania” powierzchni, ich przecierania. Co ważne, można je nakładać na nieoszlifowane części mebli oraz na pozostałości lakieru czy farby. Plusem jest także to, że bardzo szybko schną, dlatego szybko możemy nakładać kolejne warstwy. Pomiędzy malowaniem nie powinniśmy szlifować danej powierzchni. Należy to zrobić dopiero po ukończeniu malowania oraz woskowaniu. Dzięki temu farba nie będzie się pyliła.

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *